0532 452 99 16 dr fatih kar

Obezite cerrahisi için ideal doktor kimdir

Obezite cerrahisi adayı hastalarda kime ameliyat olunacağı çok önemlidir.Hastanın önünde birçok seçenek vardır.Son zamanlarda bariatrik cerrahi,giderek popüler olduğundan aynı zamanda bu konu bir toplumsal eğilim de oluşturmaktadır.Yaklaşık 30 -40 yıl önce bu ameliyatlar sadece deneysel olarak yapılırken günümüzde en çok yapılan operasyonlardan sayılabilirler.

Hastalarda öncelikle hangi girişimin yapılacağına karar verdikten sonra (bazı hastalarda obeziteye yönelik olarak ameliyattan önce mide balonu gibi işlemler uygulanabilir.)bu konu üzerinde düşünmekte yarar vardır.Bazı çok tecrübeli bariatrik cerrahi uzmanları,endoskopi konusunda hastalarını daha tecrübeli hekimlere refere edebilirler.Yine Tüp mide ameliyatı konusunda ciddi tecrübeye sahip cerrahlar,farklı cerrahi uygulamalarda aynı derecede tecrübeli olamayabilirler.

Konuyu bilimsel olarak araştırdığımızda bariatrik cerrahide ki learning curve yani öğrenme eğrilerine bakıldığında genel olarak 100 vaka sınır olarak kabul edilebilir.Bu sayı yurtdışındada kabul görmektedir.Bu sayının anlamı bu iş ile uğraşan hekim ler 100 vaka yaptıktan sonra eğitim sürecini tamamlamış kabul edilebilirler.

Burada göz önünde bulundurulması gereken konulardan biride,öğrenme eğrisi sırasında yapılan cerrahi uygulamaların,aktif bariatrik cerrahi uygulamaları yapılan bir merkezde yapılması gereğidir.

Bariatrik cerrahide bu öğrenme eğrisi çalışmaları genellikle R-Y gastrik By –pass ameliyatı için yapılmıştır.

Cerrahi müdehaleler sonrası komplikasyon gelişmesi,belirli oranlar dahilinde olağan sayılabilir(örneğin gastrik by pass sonrası erken dönem olan ilk 1 ayda ölüm oranı %0.2-0.5 aralığındadır.tüp mide operasyonu sonrası kaçak gelişme oranı % 1 den azdır.).Ancak komplikasyon yani ameliyat sonrası istenmeyen  bir durum geliştikten sonra,hastanın tedavisinde kullanılacak algoritm yani listelenmiş işlem öncelikleri  hayati öneme sahiptir .Yapılacak  işlem öncesinde olası krizin yönetimi aşama aşama belli olmalıdır. Literatür ile belirlenmiş Tabiiki komplikasyon gelişebilir,ancak bu nedenle hastanın kaybedilmesi ,uygun ve zamanında yapılacak girişimlerle büyük ölçüde engellenebilir.

 

 

 

Kaynak

 

1-  http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.460.2763&rep=rep1&type=pdf

2-

Obes Surg. 2012 Jan;22(1):34-41. doi: 10.1007/s11695-011-0398-x.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplayıcı

Vücut kitle indeksi hesaplayın

Vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

vücut kitle indexi nedir

vücut kitle indexi nedir

Morbid Obezite nedir?

Morbid Obezite nedir?

ŞEKER HASTALIĞI-GAZETE

ŞEKER HASTALIĞI

Hakkımda

Hakkımda

İletişim

Dr. Fatih Kar iletişim bilgileri

Obezite ve genel cerrahi konularında soru sorabilirsiniz.

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. © 2015 Op. Dr. Fatih Kar - Her hakkı saklıdır