0532 452 99 16 dr fatih kar

Morbid Obezite nedir?

Kişiyi karşı karşıya bıraktığı riskler neticesinde ölümcül problemler doğurabilen ve dolayısı ile yaşam süresini kısaltan düzeydeki obeziteye verilen addır. Bu derecede kilolu olanların, diyet ve yaşam stili değişikliği ile de kilo veremiyorlarsa – ki bu çok nadiren başarılı olabiliyor – ameliyatı bir seçenek olarak düşünmeleri gerekir.Bu hastaların diyet,egzersiz ve ilaç kullanarak zayıflama olasılığı % 2 dir,yani pratik olarak bu hastaların ameliyat dışında zayıflama olasılığı pek yoktur.

Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır? 

Vücut kitle endeksi= Ağırlık (kg)/(boyxboy) cm2 

Örnekler: 1.6 m boyunda bir kişi: 
Eğer 65 kg ise VKE= 65/(1.6X1.6) =25 (Normal) 
Eğer 70 kg ise VKE=70/(1.6X1.6)= 27 (Fazla kilolu) 
Eğer 80 kg ise VKE= 80/(1.6x1.6) =31 (Obez) 
Eğer 105 kg ise VKE=105/(1.6X1.6)= 41(Morbid Obez) 
Eğer 155 kg ise VKE=155/(1.6x1.6)=60 (Süper Morbid Obez) 
olarak sınıflandırılır.

 

Obezitenin düzeyini bilimsel anlamda tanımlamak için vücut kitle indeksi (VKİ) diye bilinen bir sayı kullanılmaktadır.Bu sayı 40 tır.Yani Kilosunun boyunun m2 cinsine bölünmesi ile ortaya çıkan sayı 40 ve üzeri olduğunda morbid obeziteden bahsedilmektedir.

 

 

 

 

Vücut Kitle İndeksi Hesaplayıcı

Vücut kitle indeksi hesaplayın

Vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

vücut kitle indexi nedir

vücut kitle indexi nedir

Morbid Obezite nedir?

Morbid Obezite nedir?

ŞEKER HASTALIĞI-GAZETE

ŞEKER HASTALIĞI

Hakkımda

Hakkımda

İletişim

Dr. Fatih Kar iletişim bilgileri

Obezite ve genel cerrahi konularında soru sorabilirsiniz.

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. © 2015 Op. Dr. Fatih Kar - Her hakkı saklıdır