0532 452 99 16 dr fatih kar

LAPAROSKOPİK ANTİREFLU CERRAHİ

Reflü hastalığında ameliyat hangi koşullarda gerekir ?

İlaç , diyet ve önlemlere karşın şikayetlerin kontrol altına alınamaması
Beklenen yaşam süresi uzun, genel sağlık durumu çok iyi  ve reflüsü kanıtlanmış bir hastanın ömür boyu ilaç ve önlem almayı ve diyet yapmayı istememesi
Erken evre Barrett  durumu


Bir reflü hastasında ilaçların kısmen bile olsa hastayı rahatlatıyor olduğunu bilmemiz aslında ameliyatın  başarılı olacağının da en önemli göstergelerindendir.İlacımı aldığım zaman süperim, kesince bir iki gün içinde hemen acı sular geliyor diyen genç bir hasta anti-reflü cerrahiden en fazla yarar görecek kişidir!!!

 • +

  Anti-reflü cerrahisi nedir ?

  Zamanımıza dek yüzbinlerce olguda yapılmış olan laparoskopik anti-reflü cerrahisi birkaç aşamayı içerir. Bunlar; mide fıtığı varsa bunun onarımı ve bunu takiben de kişinin kendi dokularını kullanarak bileşke bölgesine bir hokka mekanizması yapmaktır. Girişim yüksek teknoloji kullanmak kaydı ile, son derece sofistike bir teknikle, karnı beş veya altı noktadan delmek sureti ile yaptığımız bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında dakikalar içinde reflü sıfırlanır. Çünkü yapılan iş yukarı doğru kaçmaya yol açan bozuk mekanik faktörlerin tamamının giderilmesidir. Nasıl mürekkep hokkasını ters çevirdiğimizde mürekkep dökülmüyorsa bu ameliyatı olduktan sonra da mideden yukarı doğru kaçak olması imkansız hale gelmektedir. Önemli bir husus ; bu oranda bir başarıyı ancak hastayı nisbeten erken dönemde ameliyat edebilmiş  ve hokka mekanizması  gerginliksiz (floppy) yapabilmiş isek bekleyebilmekte olduğumuzun bilinmesidir.

 • +

  Ameliyat nasıl yapılır?

  Ameliyat tüm vakalarda laparoskopik olarak yani kapalı teknikle yapılmaktadır.Laparoskopik anti-reflü cerrahisi genel anestezi altında uygulanır. Diğer laparoskopik karın ameliyatlarındaki gibi (örn: safra kesesi, morbid obezite, akalazya, apandisit) karın CO2 gazı ile şişirildikten sonra belli noktalardan kanüller yerleştirilir. Genellikle  6 kanül yerleştirilir. Bunların ikisi 5 mm ve gerisi 10 mmlik deliklerden sokulur. Ameliyat öncesinde saptanan ; mide fıtığı varlığı ve yutma borusu hareketlilik ve kısalık durumuna göre; öncelikle mide fıtığı ortadan kaldırıldıktan sonra; ya tam ya da kısmi hokka mekanizması yapılır. Mide fıtığının ortadan kaldırılması için yukarı (göğüs içine) doğru kaymış olan yutma borusu mide bileşkesi aşağı doğru çekilip diaframdaki genişlemiş olan delik tek tek dikişlerle daraltılıp normal anatomi yeniden oluşturulur. Fıtığın ve dolayısı ile diaframdaki deliğin çok büyük olduğu ve basit dikişlerle onarımın imkansız ya da çok gergin olacağı düşünülen olgularda sentetik greftler kullanılarak fıtık tamiri desteklenebilir. Bu amaçla V, U ya da O şeklinde kesilmiş polipropilen greftler kullanılmaktadır.

 

 •  
 • +

  Kime ameliyat olalım?

  Kendisine laparoskopik anti-reflü girişim önerilmiş hastaların ilgili merkez ve cerrahın deneyimini mutlak surette sorgulamaları gerekir. Anti-reflü cerrahide sıfır açığa dönme ve çok düşük (sıfıra yakın) komplikasyon oranları ve buna ek olarak da çok yüksek başarı ile reflünün ortadan kaldırılması vazgeçilmez üç ön şarttır. İlgili ameliyat yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir girişim olup hayat kurtarma amacını içermediğinden bu üç ön şart hastanın en temel beklentisi ve hakkı olmalıdır. Bu şartlar ise sadece ve sadece deneyimle yerine getirilebilirler ve bununla ilgili de sayısız bilimsel yayın mevcuttur. Anti-reflü cerrahi girişimlerde ustalaşmak herşeyden önce ciddi standart laparoskopik cerrahi  deneyimi ve buna ek olarak da ileri laparoskopik eğitim (advanced laparoscopic training) gerektirir. Standart laparoskopik girişimlerde (laparoskopik safra kesesi ya da apandisit ameliyatı gibi) deneyim sahibi bir cerrahın laparoskopik anti-reflü girişimlerde öğrenme sürecini geçmesi  30-40 olguyu deneyimli bir cerrahın denetiminde ameliyat etmiş olmasını gerektirir. Girişimin yapıldığı merkez ya da hastanenin de en az 50 olguya ev sahipliği yapmış olması düşük komplikasyon oranları için yayınlanmış bir ön koşuldur. Son yıllarda; ilk 20-30 olguluk öğrenme sürecinden sonra da, hatta ilk birkaç yüz olgudan sonra bile artan deneyimin sonuçlara çok olumlu olarak yansıdığı defalarca bildirilmiştir.Biz de yaklaşık 900 vakalık serimizde ve hiç açığa geçmeyerek hatırı sayılır bir tecrübeye sahibiz .
 •  

 

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. © 2015 Op. Dr. Fatih Kar - Her hakkı saklıdır